Daszek nad drzwiami wejściowymi pełni funkcję praktyczną, chroniąc przed opadami atmosferycznymi, ale też estetyczną, stanowiąc ozdobę elewacji budynku. Montaż daszka jest zadaniem stosunkowo prostym, które można wykonać samodzielnie, przy użyciu podstawowych narzędzi. Przed rozpoczęciem montażu należy dokonać wyboru odpowiedniego daszka.

Montaż daszku z poliwęglanu od A do Z

montaż daszkuDostępne są różne modele, wykonane z różnych materiałów, takich jak poliwęglan, szkło akrylowe i metal. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim rozmiarem i kształtem drzwi. Mając już odpowiedni daszek, przed przystąpieniem do prac należy zebrać wszystkie potrzebne narzędzia. Warto zadbać o wiertarkę lub wkrętarkę – zależnie od rodzaju ściany. Niezbędne będą też narzędzia pomiarowe, takie jak poziomica oraz miarka. Na ścianie, nad drzwiami, należy wyznaczyć miejsce montażu daszka. Należy zachować odpowiednią wysokość – daszek powinien znajdować się około 15-20 cm nad górną krawędzią drzwi. Za pomocą taśmy mierniczej i poziomicy należy dokładnie wyznaczyć położenie otworów montażowych. W wyznaczonych miejscach trzeba wywiercić otwory w ścianie. W przypadku ścian murowanych lepiej użyć wiertarki z udarem. W wywierconych otworach należy umieścić kołki rozporowe dobrane do rodzaju ściany. Profesjonalny montaż daszku z poliwęglanu nad drzwiami wejściowymi nie będzie potrzebny – można to zrobić.

montaż daszkuTrzeba je przykręcić do kołków rozporowych za pomocą wkrętów i klucza imbusowego. Należy zwrócić uwagę, aby wsporniki były zamontowane prosto i stabilnie. Warto porządnie obciążyć je ciężarem własnego ciała i sprawdzić, czy są stabilne. Ostatnim etapem jest montaż samego daszka na wcześniej przymocowanych wspornikach. Cały montaż nie powinien zająć dłużej niż dwie godziny. Do montażu daszka warto zaangażować drugą osobę, która będzie pomocna przy jego przytrzymywaniu – wówczas prace przebiegną jeszcze szybciej i będą prostsze w zrealizowaniu. W przypadku montażu na dużej wysokości konieczne będzie użycie rusztowania lub drabiny. Wszystkie potrzebne informacje powinny znajdować się w instrukcji dołączonej do daszku przez producenta.

W przypadku montażu daszka na ścianie ocieplonej należy zastosować odpowiednio dłuższe kotwy montażowe, sięgające do warstwy nośnej ściany. Montując daszek na elewacji z okładziną, trzeba dobrać kotwy montażowe do jej rodzaju. Do montażu daszków o dużej powierzchni lub z ciężkich materiałów, takich jak szkło, może być konieczne zastosowanie dodatkowych wsporników. Daszek ma za zadanie chronić drzwi wejściowe przed promieniami słonecznymi.