Nowoczesne maszyny sterowane numerycznie należą do grupy bardzo skomplikowanych i rozbudowanych urządzeń stosowanych w przemyśle. Nawet z pozoru prosta tokarka, której praca polega pozornie tylko na skrawaniu materiału z obracającego się kawałka materiału, nie przypomina już urządzenia sprzed kilku lat. Na jakie cechy tego typu urządzeń zwracają uwagę producenci specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w przemyśle przetwórczym metali?

Tokarki w właściwą głowicą

producent tokarek	Maszyny służące do obróbki skrawaniem metali dzisiaj muszą spełniać zupełnie inne standardy niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to przede wszystkim z tego, że dzisiaj człowiek produkuje elementy maszyn, układów hydraulicznych oraz innych detali wykorzystując znacznie bardziej wytrzymałe materiały. Dzisiejsza stal jest kilkukrotnie bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne niż ta, produkowana przez huty dwadzieścia lat temu. Pierwszym kryterium, które muszą uwzględniać producenci tokarek, jest więc rodzaj używanego materiału. Od tego zależna będzie konstrukcja głowicy oraz sposób mocowania. Kleszcze muszą być wykonane w taki sposób, aby nie powodować poślizgu materiału i zapewnić stabilność podczas całego procesu. Obecny wygląd maszyn jest spowodowany również innymi kryteriami. Linie produkcyjne, które aktualnie podejmują się wyzwania tworzenia bardzo złożonych i precyzyjnych części z metalu, muszą przede wszystkim posiadać sprzęt gwarantujący powtarzalność poszczególnych wyrobów. W praktyce oznacza to, że wszystkie komponenty oraz system komputerowy muszą tworzyć produkt, który będzie zapewniał stabilność produkcji.

producent tokarek	Odchyłki wymiarowe poszczególnych detali nie mogą być większe niż kilka setnych milimetra, co jest kontrolowane przez odpowiednio przeszkolonego pracownika. Tokarka musi być więc stabilna i niepodatna na wszelkiego rodzaju drgania i inne siły, które mogłyby w jakikolwiek sposób powodować zdeformowanie obrabianego detalu. Na ten parametr ogromny wpływ ma kształt oraz wielkość podstawy urządzenia. Im cięższa podwalina, tym mniejsza podatność tokarki na wszelkiego rodzaju siły zewnętrzne. Producenci zajmujący się wytwarzaniem tokarek muszą także zwrócić uwagę na to, z jakim systemem ma być kompatybilne oprogramowanie maszyny.

Niektóre firmy posiadają bardzo rozbudowany park maszynowy i dbają o to, aby wszystkie były sterowane przy użyciu jednakowego systemu zarządzania. Brak kompatybilności tokarki z systemem znajdującym się w firmie naraża inwestora na poniesienie dodatkowych kosztów, na co nie zawsze może on sobie pozwolić podczas zakupu nowych urządzeń.