Malowanie proszkowe to metoda zyskująca na popularności. Za jej zastosowaniem przemawia niski koszt, trwały efekt i krótki czas realizacji. Najczęściej lakierowania na sucho zleca się specjalnym warsztatom. Co jednak w przypadku, gdy ktoś zdecyduje się samodzielnie przeprowadzić taki zabieg? Dla uzyskania optymalnych efektów należy wykorzystać profesjonalny sprzęt.

Wydajne maszyny do malowania proszkowego

Kobieta z dyszą pistoletuMalowanie proszkowe odbywa się za pomocą specjalnej dyszy, która rozpyla cząstki lakieru na daną powierzchnię. Naładowane cząstki przywierają do powłoki dzięki wykorzystaniu właściwości elektrostatycznych bądź elektrokinetycznych. Narzędzia do malowania na sucho nie należą do najtańszych, ale leżą w zasięgu domowego budżetu. Na rynku dostępnych jest wiele takich urządzeń, o różnych parametrach, dzięki czemu można wybrać sprzęt odpowiadający indywidualnym potrzebom. Za pomocą natrysku proszkowego można pokryć takie materiały jak stal, aluminium, drewno czy miedź. Dany typ warto więc dobrać do podłoża. Komercyjne pistolety do lakierowania zajmują sporo miejsca, a jednym z ważniejszych ich atutów jest wydajność. Mniejsze modele posiadają niewielkie zbiorniczki na farbę. Dodatkowo wyposażone są w dysze o różnych średnicach, co jest ważne, gdy użytkownik chce pokryć zarówno dużą powierzchnię, jak i detale. Niemniej ważna jest regulacja ciśnienia: wydajna maszyna do malowania proszkowego posiada regulator o różnych zakresach barów. Sterowanie nią nie powinno nastręczyć większych kłopotów, a pistolet rozpylający winien być poręczny.

Proszek kolorowyNiektóre z modeli tych urządzeń można podłączyć do sprężarki powietrza. Ważnym aspektem jest także głośność pracy, dobrze gdy generowane przez nie dźwięki wynoszą nie więcej niż 20-30 dB. Malowanie proszkowe nie szkodzi środowisku – podczas pracy nie używa się szkodliwego rozpuszczalnika. Przewody sprzętu powinny w łatwy sposób dać się zwinąć, a jednocześnie dobrze, gdy są odpowiednio długie, tak by nie trzeba było korzystać podczas pracy z przedłużacza. Warto wybrać maszyny do farby płynnej posiadające odpowiednie atesty dotyczące bezpieczeństwa. Praca lakiernicza czasem trwa długo, waga sprzętu jest również znamienna. Zakup lekkiego urządzenia nie spowoduje zmęczenia czy bólu mięśniu (a w szczególności mięśni barku). Wygodny uchwyt i rączka, dzięki której w łatwy sposób można transportować sprzęt – oto kilka dodatkowych atrybutów dobrej maszyny do proszkowania.

Znalezienie odpowiedniego sprzętu do lakierowania proszkowego w domowych warunkach nie powinno być trudne, jeśli użytkownik wie doskonale, czego potrzebuje. W razie konieczności można doradzić się specjalistów. Takie urządzenia można znaleźć w sklepach stacjonarnych, a także w internecie. Koszt maszyn nie jest niski, ale za to starcza na lata. Zalecane jest kupno wydajnych modeli, które nadadzą się do pracy z różnymi powierzchniami.