Pływanie to jedna z najzdrowszych form aktywności fizycznej, mająca zbawienny wpływ na nasze ciało, jak również doskonały sposób na zrelaksowanie się po męczącym dniu. Baseny są niezwykle popularnymi ośrodkami rekreacji, przyciągającymi rzesze amatorów pływania, zwłaszcza latem.

Podgrzewacz do wody basenowej

podgrzewacz do basenuCoraz powszechniejsze stają się również małe baseny budowane przy domu, lub w przypadku zasobniejszego portfela, także kryte baseny w domu, czy specjalnie przystosowanym do tego budynku. Utrzymanie basenu w odpowiednim, bezpiecznym dla użytkowników stanie, wiąże się z koniecznością dbania o czystość wody. Ważna jest również jej odpowiednia temperatura, dzięki czemu pływanie jest przyjemnością i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Otwarte baseny są wystawione na działanie promieni słonecznych, które są w stanie nagrzać wodę do pożądanej temperatury, w przypadku basenów o mniejszej pojemności. Wymaga to jednak odpowiedniej pogody i trwa co najmniej kilka dni. Dlatego elektryczny podgrzewacz do basenu to opcja najczęściej wybierana do uzyskania odpowiedniej temperatury do kąpieli. W ostatnich latach nastąpił rozkwit sklepów oferujących armaturę i środki do pielęgnacji basenów, nie będzie więc problemem znalezienie odpowiedniego urządzenia. Ważne jest, aby przy jego wyborze zwrócić uwagę na kilka elementów, tak aby podgrzewacz służył nam przez długi czas i spełniał odpowiednio swoją funkcję.

podgrzewacz do basenuStandardem jest wykonanie takich ogrzewaczy z nierdzewnej i kwasoodpornej stali, co jest czynnikiem niezwykle istotnym, biorąc pod uwagę fakt, że większość czasu będzie on zanurzony w wodzie. Kolejną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest jego moc – zbyt mała, nie zapewni wymaganej temperatury wody, a zbyt duża może prowadzić do jej przegrzania i narazić nas na niepotrzebne koszta. Moc elektrycznego podgrzewacza potrzebną do ogrzania basenu można obliczyć według wzoru: 1,16 x pojemność basenu x żądana ilość godzin ogrzania basenu. Uzyskana wartość , wyrażona w kilowatach (kW), będzie odpowiednia do stawianych wymagań. Podgrzewacze do dużych basenów, np. tych do użytku publicznego, będzie oczywiście potrzebował znacznie większej mocy od tego, przeznaczonego do niewielkiego, przydomowego basenu.

Koniecznością może się również okazać zainstalowanie kilku takich urządzeń, co pozwoli na uzyskanie pożądanej temperatury wody w stosunkowo krótkim czasie. Warto również przejrzeć literaturę fachową, dzięki czemu poznamy opinię profesjonalistów na temat konkretnych urządzeń i ich producentów. Tak zdobyta wiedza pozwoli nam na wybór najodpowiedniejszego podgrzewacza wody do basenu.