Styl rustykalny swoją inspirację czerpie w natury, a także z estetyki ludowej. Ostatnimi laty stał się na tyle popularny, że wiele osób pragnie zaaranżować swoje meble na taką modłę. Żeby sprawić, by taki zwykły mebel, taki jak komoda, wpasowywał się w styl wiejski, wystarczy zastosować kilka patentów. Meble w stylu rustykalnym mają przede wszystkim przypominać te, które były w użyciu w ostatnich latach XIX wieku. Wtedy we wnętrzach używano drewnianych, solidnych mebli, których przyciągającym uwagę akcentem były piękne zdobienia.

Komody rustykalne w polskich domach

komody rustykalneMotywy kłosa, roślin czy słońca na drzwiczkach znacznie uatrakcyjniały wnętrza. Nie mniej ważne były także uchwyty — ciężkie i metalowe, ale o fantazyjnych kształtach. Takie inspiracje są wykorzystywane właśnie do produkcji współczesnych mebli, produkowanych seryjnie. Posiadają sztucznie stworzone przetarcia, by postarzyć ich wygląd. Sięga się po drewno w ciepłych tonach, tak by wyczarować klimat tamtych lat. Najczęściej można spotkać się z ofertą mebli dębowych. Dębowe komody rustykalne nadają wnętrzu ciepła. Nierzadko posiadają dekoracyjne wycięcia, w nawiązaniu do umeblowania, które królowało w izbach domostw tamtych czasów. Jasne, polakierowane drewno pozwoli stworzyć mebel  w wiejskim stylu. W nawiązaniu do nowoczesnych trendów często stawia się na mocne kolory, tak by przełamać tym akcentem całość wystroju mieszkania. Zielone, niebieskie czy szare komody prezentują się świetnie, niezależnie od tego, jaki styl wnętrzarski dominuje w wystroju całej przestrzeni.

komody rustykalneDoskonałym pomysłem jest wykonanie oszklenia na części zabudowanej, a także łączenie półek, szafek i szuflad w ramach tego jednego modułu. Komoda w stylu wiejskim doskonale dopasuje się do każdego wnętrza, nawet tego nowoczesnego, w ramach eklektycznej mieszaniny. Często można spotkać się z modelami na nóżkach. Zastosowanie tego zwykłego patentu podnosi jego estetykę. Zwykłe, proste nóżki nadadzą nieco rustykalnego charakteru każdej komodzie, ale ciężkie, zdobione nóżki również będą stanowiły podkreślać nurt ludowy. Na nadstawce można zastosować dekoracyjne dodatki, nawiązujące właśnie do tego nurtu: wazony z kwiatami czy suszonymi kłosami zbóż, a także zdjęcia w staromodnych, ciężkich ramach. Komodę można także przyozdobić lustrem w dużej, okrągłej oprawie, by dodać jej wiejskiego stylu.

Rustykalne komody można zakupić w sklepach meblarskich. Istnieje także możliwość, by za pomocą samodzielnej renowacji przerobić posiadany mebel na starszą modłę. Kilka szlifów potrafi nie do poznania zmienić wygląd umeblowania. Zaaranżowanie wnętrza w stylu wiejskim cieszy się ostatnimi laty niesłabnącą popularnością być może również dlatego, że Polacy kochają i doceniają swoją historię i tradycje.