Silniki elektryczne są bardzo szeroko wykorzystywane w bardzo wielu formach, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że używamy czegoś, co zasilane jest właśnie w taki sposób. Energia elektryczna jest z kolei nie tylko coraz częściej wykorzystywanym sposobem zasilania różnych urządzeń, ale również wyjątkowo ekologicznym ze względu na wzrastającą liczbę zastosowań odnawialnych źródeł energii.

Solidny silnik elektryczny

 silnik elektryczny 230vNapęd w postaci silnika elektrycznego został wynaleziony już dawno temu – Michel Faradey pierwsze tego typu urządzenia konstruował już w 1821 roku. Od tego czasu poddawany był wielu modyfikacjom, które wciąż zwiększały jego efektywność. Dzięki temu mógł być skuteczną alternatywą dla silników spalinowych, które gorzej odnajdywały się w mniejszych konstrukcjach – tam z powodzeniem używano czystszych napędów elektrycznych. Dziś ich rozwój coraz bardziej przyspiesza, mają one coraz większą moc, co pozwala na to, by z silników elektrycznych korzystały między innymi skutery i samochody hybrydowe (ostatnio częściej można się spotkać z autobusami komunikacji miejskiej wykorzystującymi takie rozwiązanie). Co sprawia, że konstruktorzy tak chętnie z ich korzystają? Największą zaletą jest ekologiczny charakter, który jest bardzo ważny w czasach zaciętej walki o ochronę środowiska naturalnego.

 silnik elektryczny 230vPonadto duża żywotność sprawia, że nowy silnik elektryczny 230V, który zamontujemy w jakimś z naszych narzędzi, będzie prawdopodobnie (o ile jest zbudowany z najwyższej jakości komponentów) służył nam już zawsze. Przemysł nie poradziłby sobie bez wynalezienia silnika elektrycznego – napędza on przecież frezarki, szlifierki, tokarki, wszelkie maszyny, które pracują w hutach, kopalniach, linie produkcyjne w fabrykach… Wszystko to jest napędzane w oparciu właśnie o ten mechanizm. I nie tylko, bo z napędami elektrycznymi spotykamy się na co dzień. W galerii na ruchomych schodach, czy w domu, gdzie mikrosilnik naszego DVD wysuwa szufladkę na płyty. Oczywiście zastosowań jest znacznie więcej. Masowe wykorzystywanie energii elektrycznej w naszych czasach jest dowodem tego, jak daleko zaszedł wynalazek Michela Faradeya.

W zaledwie dwieście lat wykonaliśmy skok technologiczny, który pozwala budować, produkować i rozwijać się z coraz większą szybkością. Technologia jednak wciąż się rozwija i możliwe, że już niedługo silnik elektryczny na dobre wyprze szeroko wykorzystywany obecnie silnik spalinowy. Będzie to z pewnością korzyścią dla środowiska naturalnego, jak i dla zdrowia naszego i naszych bliskich.