Wózki widłowe, należą do tych rodzajów maszyn, których możliwe zastosowania okazują się być w praktyce szczególnie szerokie. Z maszyn tych, korzysta się szczególnie często, gdy mowa jest o zapewnieniu sobie swobodnego transportu różnego rodzaju, mniej i cięższych ładunków w obrębie danego przedsiębiorstwa. Zastosowania wózków, będą zupełnie różne w zależności od rodzaju ich napędu.

Jakie mamy rodzaje wózków?

wózek widłowy Wózkami widłowymi nazywa się bowiem obecnie ogólnie zdecydowana większość tych maszyn, które przewożą ładunek na widłach. W skład tej właśnie grupy, wchodzą w praktyce niezwykle zróżnicowane pod wieloma względami maszyny, znacznie różniące się między sobą możliwymi zastosowaniami. Pierwszym przykładem takich właśnie maszyn, okazać się mogą ręczne wózki widłowe. Ten rodzaj maszyn wyróżnia się tym, że nie posiada ona silnika, ale jest napędzany siłą ludzkich mięśni. Zastosowanie tych maszyn, wynika z ich mniejszych rozmiarów, ale także i dużej sterowności. Ta odmian wózków, wykorzystywana jest szczególnie na lotniskach, a do ich obsługi nie są wymagane żadne, szczególne uprawnienia.

wózek widłowy Jeżeli chodzi jednak o wózki widłowe – Kraków jest tym miastem, gdzie szczególnie często wykorzystywana jest ich elektroniczna odmiana. Te wózki, napędzane są silnikiem elektrycznym, co czyni je szczególnie popularną odmianą, ze względu na ekologiczność, bezawaryjności, a także ze względu na możliwość ich wykorzystywania w pomieszczeniach zamkniętych. Wózki takie, stosowane są obecnie bardzo szeroko, w magazynach, centrach logistycznych, a także i w hurtowniach, czy też sklepach detalicznych. Ostatnią odmianą wózków widłowych, która zresztą była niedawno tą najbardziej popularną, okazują się być wózki wyposażone w napęd spalinowy. Ich zaletą jest długi, praktycznie nieograniczony czas brak, oraz niezwykle długa wydajność. Ze względu na emitowanie przez te wózki spalin, ich stosowanie w miejscach i obiektach zamkniętych, jest praktycznie niemożliwe, przez co wózki te zastępowane są innymi odmianami.

W obecnym czasie, wózki widłowe pozostają jednymi z najczęściej wykorzystywanych maszyn, przede wszystkim do prac związanych z gospodarką towarami. W związku z tych również, ważne jest aby dostosowywać odpowiednio ich rodzaj, do miejsca ich stosowania. W pewnych okolicznościach lepiej sprawdzą się wózki wyposażone w napęd spalinowy, w innych zaś te wyposażone w napęd elektryczny, a jeszcze w innych -te z napędem ręcznym. Dostosowanie odpowiedniego rodzaju takiego właśnie wózka do miejsca zastosowania, wydaje się mieć kluczowe znaczenie.