Niektóre rodzaje roślin w naszym kraju można uprawiać wyłącznie w szklarni. W tym celu nie trzeba jednak inwestować w prawdziwe szkło – byłoby to bardzo kosztowne. Współcześnie szklarnie ogrodowe buduje się ze stelaży wykonywanych z metalu lub plastiku oraz folii. Warunki panujące w szklarni, nazywanej też tunelem ogrodowym, zależą od tego, jakiego rodzaju folia zostanie zastosowana do wykonania pokrycia.

Gdzie znajduje zastosowanie taka folia?

mocne folie szklarnioweW szklarni panuje wyższa temperatura i wilgotność niż na zewnątrz, co pozwala wcześniej zacząć i później skończyć sezon. Podczas uprawiania roślin należy uwzględnić trzy podstawowe czynniki – wilgotność, temperaturę i nasłonecznienie. Dobrej jakości folia szklarniowa wpływa na wszystkie te aspekty. Podstawowy parametr folii to absorpcja cieplna, która może wynosić nawet ponad 80 procent. Wyższa absorpcja cieplna przyspiesza wzrost roślin i chroni je przed mrozem. Dobrze się pod tym względem sprawdzają folie trójwarstwowe. Wykorzystuje się je także w tunelach ogrzewanych. Wytrzymałość takiej folii liczy się w sezonach – przeważnie zaleca się wymianę folii po 4 latach. Kolejnym ważnym parametrem folii szklarniowej jest jej transparentność.

szklarnia z tunelem foliowym Powinna być ona jak największa, żeby zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła, szczególnie w okresie wegetacji. Wykorzystywane przez rolników mocne folie szklarniowe cechują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych – wody, wiatru i promieniowania ultrafioletowego. Wykonana z tworzywa sztucznego folia może selektywnie przepuszczać promieniowanie podczerwone. Podstawowym tworzywem używanym do produkcji folii szklarniowych jest polietylen PELD. Cechuje się on wysoką trwałością i elastycznością. Tunel ogrodowy pokryty folią jest odporny na rozrywanie, rozciąganie i przebijanie. Tunel ogrodowy zapewnia ochronę przed intensywnymi opadami, wichurami oraz gradem. W szklarni można uprawiać rośliny, które wymagają wyższych temperatur oraz większej wilgotności powietrza. Folia nie przepuszcza pary wodnej i powoli oddaje ciepło. Folię szklarniową można rozłożyć na metalowych kątownikach lub rurkach wykonanych z polichlorku winylu.

Rolnicy wykorzystują szklarnie do uprawy pomidorów, papryki czy ogórków. O stopniu stabilizacji promieniowania ultrafioletowego informuje oznaczenie z zakresu od UV2 do UV5. Współczynnik przenikania światła powinien wynosić około 90%, natomiast rozproszenia 35%. Zielona folia przeważnie składa się z trzech warstw folii i jest trwalsza, ale nie należy jej stosować przy uprawach roślin światłolubnych.