Tworzywa sztuczne należą do tych materiałów, bez których współczesny świat przestałby funkcjonować. Nie chodzi jedynie o miliony jednorazówek, które codziennie wynosimy ze sklepów. Na folii opiera się wiele gałęzi gospodarki i przemysłu. Co mają ze sobą wspólnego codzienne wyjście do sklepu z ultranowoczesnymi samolotami bojowymi?

Folia w kosmosie?

foliaAlbo co łączy projekty kosmiczne NASA z budową domów jednorodzinnych? Odpowiedzią jest folia, bez której trudno wyobrazić sobie nie tylko codzienne życie, ale również najbardziej rozwojowe dziedziny techniki. Folia jest produktem wszechstronnie wykorzystywanym, począwszy od produkcji worków na śmieci, przez ocieplenia domów, a skończywszy na lotach w kosmos. Najbardziej znanymi tworzywami, z których produkuje się folię są: polietylen i polipropylen. Jednym z rodzajów folii jest folia PE (polietylenowa).

Jest to rodzaj folii wytwarzany w formie taśmy, półrękawka, rękawa oraz worków. Rozróżniamy folie PE: termozgrzewalne, termokurczliwe, barierowe (wielowarstwowe), biodegradowalne, z antyblokingiem (dodatek obniżający śliskość folii), z poślizgiem (dodatek podnoszący śliskość folii), z antystatykiem (dodatek zmniejszający lub całkowicie neutralizujący nagromadzony ładunek elektryczny) oraz folię do pakowania żywności posiadającą atest Państwowego Zakładu Higieny niezbędne. Przez około sto lat, jakie dzielą nas od wynalezienia tworzyw sztucznych i sześćdziesięciu lat od kiedy zostały one zastosowane na szeroką skalę w przemyśle, folia towarzyszy nam na każdym kroku.