Miejsca takie, jak hurtownie, archiwa, magazyny czy biblioteki wymagają zastosowania specjalistycznego wyposażenia. Do przechowywania towarów i artykułów w tych miejscach służą mocne regały półkowe. By spełniany swoje funkcje, muszą posiadać wiele cech składających się na ich ergonomiczność. Regały magazynowe składają się zazwyczaj z konstrukcji, zbudowanych na przykład ze stali ocynkowanej czy metalu.
Funkcjonalne regały półkowe
Skonstruowane są ze słupów i poprzeczek połączonych śrubami. Użycie specjalnych belek poprawia ich nośność, dzięki czemu można na nich umieszczać ładunki. Ale nie tylko nośność i rozmiary konstrukcji sprawiają, że te elementy wyposażenia nadają się do składowania towarów. Nie mniej ważna jest także ich ergonomiczność. W magazynach i halach ważne jest dostosowanie tych konstrukcji do pracy odbywającej się wewnątrz. Oprócz wydzielonego miejsca na towary, musi tam także zostać zachowana wolna przestrzeń, by na hali możliwe było poruszanie się pojazdów takich, jak wózki widłowe czy podnośniki. Najlepiej jest wybierać profesjonalne firmy, na których kadrę składają się eksperci, gotowi doradzić w kwestii rozwiązań dotyczących regałów magazynowych. W całym województwie wielkopolskim istnieje wiele takich firm oferujących funkcjonalne regały półkowe Poznań, jako stolica województwa posiada najszerszą bazę takich specjalistów. Eksperci zaczynają od dokładnego wymierzenia danej przestrzeni, z uwzględnieniem wszelkich parametrów.
By projekt konstrukcji regałów był ergonomiczny, można zastosować kilka metod. Regały półkowe w magazynach można ze sobą łączyć poziomo, ale także pionowo, tworząc mosty, pod którymi będą mogli przemieszczać się pracownicy. Na dużych halach stosuje się bardzo wysokie konstrukcje półkowe. Mają one jedynie sens wtedy, gdy dana firma korzysta z podnośników do ładowania towarów, ale pozwalają wykorzystać maksymalnie wolną przestrzeń. W bibliotekach czy archiwach taka konstrukcja nie ma sensu, ale tutaj można zastosować inne rozwiązanie w postaci regałów jezdnych. Można je ze sobą łączyć, by zachować wolną przestrzeń. W kwestii ergonomiczności w takich placówkach należy dopasować wysokość półek do dostępności pracownika. W takich miejscach jak magazyny czy hale ważne jest także to, by łatwo można było modyfikować konstrukcje, jeśli w ramach działalności planowane są zmiany. Konstrukcje stalowe można łatwo rozmontowywać, dobudowywać, a także przenosić.
Ergonomia pracy magazynu, hali przemysłowej, archiwum, instytutu czy biblioteki jest bardzo ważna, dlatego tak istotna jest aranżacja wnętrza i użycie odpowiednich konstrukcji regałów. Warto doradzić się ekspertów w tej dziedzinie i wybierać profesjonalne firmy oferujące regały półkowe. W Poznaniu i okolicach istnieje wiele renomowanych firm, oferujących właśnie takie rozwiązania.