Zmiany temperatur i spadki poniżej zera nie służą sprzętom znajdującym się na zewnątrz. Dotyczy to między innymi napędów do bram. Zmienne warunki atmosferyczne, duża wilgotność i wysoki poziom eksploatacji mogą wpływać niekorzystnie na stan techniczny napędu. Jedną z podstawowych czynności, która pozwala na zmniejszenie obciążenia napędu bramy, jest właściwe wypoziomowanie skrzydeł.

Jak dbać o napędy do bram?

napęd do bramyOprócz tego należy także zamontować jej fundament niżej, niż znajduje się poziom zamarzania gruntu. Ruchome elementy bramy, takie jak rolki czy zawiasy, należy nasmarować. Przed zimą pozwoli to uniknąć nadmiernego tarcia elementów, ich zakleszczania się i zapiekania, a w konsekwencji przeciążenia napędu. Pomocne będzie także odśnieżenie terenu przed bramą po nocnych opadach. Bramy skrzydłowe, zgarniając śnieg, mogą wytworzyć przeciążenie przekraczające dopuszczalną dla danego napędu normę. W przypadku bramy przesuwnej należy dokładnie wyczyścić szynę – może się w niej gromadzić zarówno śnieg, błoto, jak i liście i odpady. Na działanie śniegu narażone są także zabezpieczające fotokomórki. Należy kontrolować szczelność układu sterowania.

napęd do bramyPrzy skrajnie niskich temperaturach, które przekraczają dopuszczalne normy, należy skorzystać z awaryjnego ręcznego otwierania bramy. Takie zakupy jak solidne napędy do bram Lublin pozwala zrealizować w bardzo szerokim zakresie – od kompleksowych rozwiązań do bram przesuwnych, po siłowniki czy dodatkowe zabezpieczenia do bram skrzydłowych. Lublińskie firmy posiadają napędy do bram przydomowych, które przystosowane są do kilku cykli na godzinę, a także wydajne napędy przemysłowe o zwiększonej wytrzymałości. Podczas zakupu napędu do bramy warto powiedzieć sprzedawcy o ciężarze i rozmiarze skrzydła. Napęd powinien obsługiwać ciężar przekraczający masę skrzydła o około 30%. Lite wypełnienie bramy skrzydłowej będzie powodowało większy opór powietrza, co także ma wpływ na potrzebną moc napędu. Brama może zamknąć się automatycznie po upływie określonego czasu. Zasięg działania radiowego pilota do bramy może wynosić od 50 do nawet 200 metrów. Napędy połączone z systemem typu smart home pozwalają na sterowanie bramą przy pomocy aplikacji.

Prace serwisowe związane z napędem do bramy powinno przeprowadzać się przynajmniej raz do roku. Przyczyną awarii może być problem z dostępem do zasilania, zużycie elementów mechanicznych lub nieodpowiednia konserwacja. W przypadku bram przesuwnych należy najpierw sprawdzić, czy w szynie nie zalegają żadne zabrudzenia.