Stal jest tym materiałem w budownictwie, który charakteryzuje się największą wytrzymałością oraz najlepszymi parametrami technicznymi. Dlatego też stal jest stosowana do konstrukcji budowlanych, jak i stanowi często element nowoczesnych mebli czy innych rzeczy wykorzystywanych w wyposażaniu wnętrz. Ze stali wykonywane są także kanały kablowe.

Skuteczne skracanie stalowych kanałów

zagłębiarka Niestety rzadko kiedy zdarza się, aby były one już fabrycznie przygotowane na oczekiwaną przez nas długość. Zazwyczaj sami musimy je skracać. Jak zatem przyciąć stalowe kanały kablowe, żeby ich nie uszkodzić? Oczywiście konieczne jest posiadanie właściwych narzędzi, a najlepiej elektronarzędzi – gdyż to one zapewniają precyzyjną, bezproblemową pracę. Przyda się na przykład bezawaryjna zagłębiarka festool ts 75, która umożliwi precyzyjne ucięcie kanału kablowego pod skosem lub skrócenie na wprost. Oczywiście sama zagłębiarka nie wystarczy, należy zaopatrzyć się też w wyposażenie pomocnicze. Wśród niego wymienić można ściski dźwigniowe oraz szybkie zaciski, chwytacz iskier, szynę prowadzącą, a także stół wielofunkcyjny (na którym będziemy ciąć) oraz odkurzacz mobilny (odpadków będzie bowiem dużo). Z pewnością zainteresowanych zaskakuje obecność w gronie narzędzi chwytacza iskier – chodzi po prostu o to, aby iskry, które powstają podczas cięcia, nie dostawały się do odkurzacza. Są one bowiem gorące, mogłyby więc uszkodzić urządzenie.

zagłębiarka Oczywiście samo posiadanie wszystkich narzędzi nie gwarantuje nam sprawnego przeprowadzenia prac. Konieczne będzie także odpowiednie ustawienie poszczególnych sprzętów. Na przykład sama szyna prowadząca powinna być umieszczona w taki sposób, aby przylegać do ogranicznika, ponadto kąt musi koniecznie wynosić 90 stopni. Do koniecznych narzędzi doliczmy więc także kątownik, który pozwoli nam na zmierzenie kąta pomiędzy szyną a ogranicznikiem. Jeśli coś się nie zgadza – należy wyregulować urządzenia. Z kolei jeżeli zależy nam na zwiększeniu stabilności podczas pracy, zastosujmy specjalną drewnianą wkładkę, którą umieścić należy wewnątrz kanału kablowego. W ten sposób podczas cięcia będzie on charakteryzował się oczekiwaną sztywnością. Po tych przygotowaniach można w końcu przystąpić do przycinania stalowego kanału kablowego.

Dzięki zabezpieczeniu przeciwodpryskowemu, jakie posiada zagłębiarka, nie musimy obawiać się powstających podczas pracy ostrych fragmentów stali. Praca z zagłębiarką jest całkowicie bezpieczna i nie wiąże się z żadnymi problemami dla zdrowia osoby użytkującej sprzęt. Jeśli przestrzega ona oczywiście zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.