Nie jest prostą sprawą postawić dom, który będzie idealnie odizolowany od czynników zewnętrznych mających wpływ na jego stan. Na szczególną uwagę zasługuje piwnica, która jest w ciągłym kontakcie z glebą. Jest narażona na szkodliwe działanie wilgoci.

Hydroizolacja jest koniecznym zabiegiem

hydroizolacja piwnicyTo głównie uwarunkowania geologiczne determinują, to w jakim piwnica będzie stanie, jednakże zawsze warto jest wykonywać odpowiednią hydroizolację. Woda jest czynnikiem, który ma ogromny wpływ na stan fundamentów. Nie od dziś wiemy o tym, że połączenie materiałów budowlanych z wodą warunkuje wystąpienie reakcji chemicznych, które z kolei sprawiają, że fundament ulega niszczeniu. Mokre, wilgotne ściany piwnic sprzyjają powstawaniu grzyba. Każdy z nas wie o tym, że tego typu mikroorganizmy źle wpływają na ludzkie zdrowie. Człowiek jest narażony więc na alergie oraz na wystąpienie astmy oskrzelowej. W związku z tym, że piwnice sa przez ludzi coraz częściej i coraz intensywniej użytkowane, koniecznym jest zastosowanie zabiegu, jakim jest szczelna hydroizolacja piwnicy. Wszystko dlatego, aby zapewnić w tym pomieszczeniu normalną wilgotność powietrza. Zanim jednak przystąpi się do tego zabiegu, należy osuszyć całą piwnicę: zarówno ściany, jak i posadzkę. Istnieje wiele rodzajów izolacji, które chronią piwnicę przed szkodliwym działanie wilgoci i jednym z nich jest posadowienie, które jest uzależnione od czynników geologicznych, hydrogeologicznych oraz technicznych.

hydroizolacja piwnicyW roli elementów hydroizolacyjnych bardzo dobrze się sprawdzają materiały mineralne. Są one mieszkanką różnych składników, które w połączeniu z wodą oraz substancjami hydrofobowymi stanowi solidną zaprawę. To właśnie dzięki tym ostatnim składnikom uzyskujemy efekt szczelności. Jedną z większych zalet tego typu sposobu ochrony przed wodą jest ogromna wygoda i łatwość w stosowaniu. Doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie istnieje podwyższone ryzyko zagrożenia przez wody gruntowe. Szczególnie w miejscach, w których mogą występować gliny. Innym sposobem hydroizolacji są materiały płaskie typu papy oraz folie, które są układane na styku fundamentu oraz podłoża. Dziś są bardzo często stosowane. Warto również wspomnieć o substancjach, jak domieszki uszczelniające, które również bardzo dobrze się sprawdzają.

W fundamentach bardzo ważne jest zapobieganie podsiąkowi kapilarnemu. Oczywiście na rynku istnieje też wiele środków oraz metod, które zapobiegają wystąpieniu temu zjawisku. Każdy, kto planuje wybudować dom z piwnicą, powinien mieć na uwadze powyższe informacje.