W budownictwie i aranżacji wnętrz wykorzystuje się różne materiały. Jest to między innymi szkło, metal, beton, tworzywa sztuczne, tekstylia. Jednak to drewna w prawie każdym domu znajdziemy najwięcej. Jako materiał ma ono wiele zalet. 

Meble drewniane dobrze czyszczone

meble drewnianePrzede wszystkim drewno jest materiałem uniwersalnym, czyli można z niego wykonywać bardzo wiele rzeczy. Drewno sprawdza się na elewacjach, na podłogach (także balkonowych), można z niego wykonać meble drewniane, tarasy, składziki, zadaszenia dla samochodów. Można je wykorzystywać do stworzenia domu, jak i do jego dekoracji. Wielkość zastosowań wiąże się z wielością gatunków drewna oraz sposobami jego obróbki oraz zabezpieczenia. Mamy do dyspozycji niemalże białe drewno sosnowe, czy bardzo ciemne drewno hebanowe. Sosna jest gatunkiem bardzo delikatnym, miękkim i plastycznym, natomiast heban jest twardy, poza tym to drewno egzotyczne, czyli jest naturalnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci i wysokich temperatur. Jest także wiele rzeczy, jakie można z drewnem zrobić. Można je lakierować i bejcować, przez co nadaje się mu blasku i gładkiej powierzchni. W ten sposób drewno jest zabezpieczone przed działaniem wody i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Meble drewniane można wykonywać z drewna litego, które jest cięższe i solidniejsze, niż drewno klejone, jednak to drugie też ma swoje zalety, takie jak większa odporność i plastyczność.

meble drewnianeZaletą drewna jest także to, że jest ono ciepłe i przyjemne w dotyku. Gips, beton czy metal są chłodne, co szczególnie przeszkadza zimą. Siadanie w zimie na metalowej ławeczce, czy też chodzenie po ceramicznych kaflach bosymi stopami jest mało przyjemne. Drewno się nie wychładza, a do tego też nie nagrzewa. Małe wahania temperatur w odniesieniu do drewna to także zaleta przy budowie domów. Budynki drewniane ( w tym domy z bali) maja naturalnie lepszy współczynnik straty ciepła (bardzo niski). Mówi się, że szczególnie drewno klejone jest dobre, ponieważ budynki wykonane z niego nie będą miały mostków termicznych. Kolejną zaletą drewna jest jego plastyczność. Można z niego wykonywać zarówno solidne konstrukcje, jak i dekoracje. Można w nim rzeźbić, szlifować go. Jego obróbka nie jest trudna.

Dodatkowo wszelkie ubytki można zamaskować szpachlą do drewna, drewno nadaje się także do cyklinowania i szlifowania. Dzięki temu można je odświeżyć, jak i przywrócić mu dawny blask. Meble drewniane, jeśli będą dobrze czyszczone, są produktami na lata. Ich estetyka i elegancja są niepodważalne, drewno zawsze będzie materiałem estetycznym.