Wykonane z drewna schody sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wskazana jest niska masa. Dopuszczalne jest stosowanie schodów drewnianych w budynkach, w których ten właśnie materiał został wykorzystany do budowy stropu. Konstrukcja drewnianych schodów jest niezależna od innych elementów nośnych, na przykład stropów czy podłóg. Zakup gotowych prefabrykowanych schodów pozwala na zmniejszenie kosztów, ale możliwe jest także ich wyprodukowanie na indywidualne zamówienie i dopasowanie do potrzeb inwestora.
Schody drewniane — projekt konstrukcji
Montaż schodów z drewna można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić go fachowcom. Dzięki swojej plastyczności drewno pozwala na stworzenie schodów klasycznych o kształtach regularnych, a także nowoczesnych i nietypowych. Schody z drewna są wizualnie lżejsze od betonowych, dają też większe możliwości aranżacyjne. Podczas wyboru drewnianych schodów należy zwrócić uwagę na gatunek drewna, a także wymiary pomieszczenia oraz rozmiar otworu w stropie. W wielu małopolskich zakładach stolarskich uzyska się gwarancję na schody tylko wtedy, gdy kupi się je razem z usługą montażu. Na plac budowy schody docierają w przygotowanych do montażu fragmentach. Rodzaj zastosowanego materiału wpływa na trwałość schodów, a także ich wygląd i cenę całej konstrukcji. W takim regionie, jak Małopolska schody drewniane wykonuje się między innymi z sosny – udział tego gatunku w polskich lasach wynosi prawie 60%.
Za wyższą cenę można kupić lepsze schody wykonane ze świerku. Bardziej wymagający klienci małopolskich stolarni decydują się na drewno z drzew liściastych – dębu, jesionu albo buku. Decydując się na nietypową stylistykę wnętrza, można wybrać jeden z gatunków egzotycznych, taki jak jatoba, mahoń, iroko, ipe czy merbau. Inwestorzy szukający oszczędności mogą zastąpić lite drewno fornirem. Wówczas tylko wierzchnia warstwa będzie wykonana ze szlachetnego drewna wysokiej jakości. Wnętrze stopni będzie zrobione z płyty meblarskiej. Drewno można pokryć lakierem, impregnatem, olejem lub bejcą. Drewno wybrane do budowy schodów nie powinno posiadać wilgotności przekraczającej 8 procent. W przypadku schodów pokrytych fornirem możliwa jest zmiana okleiny. Stosuje się konstrukcje policzkowe, policzkowo-sztycowe, wspornikowe, modułowe i kręte.
W celu wzmocnienia konstrukcji drewnianych schodów wykorzystuje się metalowe pręty oraz dodatkowe wsporniki. Wypełnienie balustrady wykonuje się z drewnianych sztachet, metalowych prętów lub szkła. Przed zbudowaniem schodów układa się posadzkę, aby dopasować wysokość stopni do gotowej aranżacji.