Pierwszą kwestią, nad którą zastanawiają się osoby zdecydowane na postawienie domu, jest to, z jakiego materiału zostanie wykonany budynek. Najciężej wybrać pomiędzy dwoma opcjami – domem murowanym a domem drewnianym.

Czy warto wybrać dom drewniany?

dom z drewnaOba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety. Z pewnością domy murowane są popularniejsze, ale czy to znaczy, że lepsze? Budowa domu murowanego trwa dość długo – skompletowanie materiałów budowlanych jest proste, gdyż w sklepach i hurtowniach znajduje się szeroki wybór wyrobów konstrukcyjnych, izolacyjnych oraz wykończeniowych, a ekipy budowlane posiadają już duże doświadczenie w murowaniu, ale mimo tego roboty – murowanie i betonowanie, izolowanie, a także konieczność wykonywania przerw technologicznych sprawiają, że nie zawsze da się ukończyć budynek w jednym sezonie. Inaczej jest w przypadku domów z drewna – producent domów drewnianych Warszawa zaznacza, że budowę takiego domu można prowadzić o każdej porze roku – prace nie muszą być bowiem wykonywane w dodatniej temperaturze. Konstrukcja szkieletowa domu wykonywana jest naprawdę szybko – to prosty montaż, który polega na łączeniu drewna za pomocą łączników. W pierwszym kroku jednak wykonywany jest fundament, który najczęściej przyjmuje postać piwnicy technicznej lub płyty betonowej. W przypadku płyty betonowej – konstrukcja zostaje zamocowana do niej za pomocą kotew rozporowych.

dom z drewnaWykonanie drewnianego szkieletu warto powierzyć doświadczonym firmom, które specjalizują się jedynie w tej technologii – w ten sposób zyskamy pewność, że prace zostaną przeprowadzone bezbłędnie, a lekka konstrukcja będzie charakteryzować się trwałością, wytrzymałością oraz stabilnością. Domy drewniane wykonywane są z drewna o konkretnej wilgotności, które zostaje zaimpregnowane – w ten sposób chronimy budynek przed korozją biologiczną, bakteriami oraz grzybami. Oprócz krótszego czasu budowy domu drewnianego w odróżnieniu od murowanego, kolejną zaletą pierwszego ze wspomnianych rozwiązań jest duża akumulacyjność cieplna. Domy drewniane nagrzewają się szybko – dlatego dobrze, gdy budynek jest odpowiednio ustawiony w stosunku do słońca. W ten sposób, w połączeniu z dobrą izolacją cieplną, zyskamy oszczędności w sferze ogrzewania. Rozwiązania energooszczędne dobrze się sprawdzą w domu drewnianym – montując na dachu kolektory słoneczne, będziemy mogli podgrzewać wodę za pomocą energii słonecznej.

Choć koszt budowy drewnianego domu szkieletowego jest nieco wyższy niż domu murowanego, z pewnością zwróci nam się to dzięki oszczędnościom związanym z codziennym użytkowaniem budynku.