Posiadanie dużego ogrodu wymaga przestrzeni, w której możliwe będzie składowanie wszystkich potrzebnych do jego pielęgnacji narzędzi: kosiarek, sekatorów, szpadli, szyp, siekier, pił i innych przydatnych rzeczy. W domku narzędziowym można także stworzyć przestrzeń na majsterkowanie oraz wykonywanie drobnych napraw. Najpierw jednak trzeba zastanowić się nad kwestiami formalnymi: nienaruszająca granic działki konstrukcja, której powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie wymaga pozwolenia na budowę, ani nawet zgłoszenia.

Drewniane domki narzędziowe — konstrukcja i materiały

Domki narzędziowePierwszy krok podczas budowy domku narzędziowego to wybór materiałów. Można zdecydować się na elementy z tworzyw sztucznych, metalu lub drewna. Ostatni materiał łączy w sobie wysoką wytrzymałość, niską wagę oraz relatywnie niewielką cenę. Jest też prosty w obróbce. Następny krok to przygotowanie projektu – należy określić wymiary domku narzędziowego, rozkład narzędzi, a także zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Konieczne będzie zgromadzenie niezbędnych do pracy narzędzi, takich jak: miarka, młotek, poziomica, wiertarka, wkrętarka, klucze nasadowe i śrubokręty oraz drabina. Przed zgromadzeniem materiałów warto wypoziomować teren pod domek narzędziowy. Zgromadziwszy materiały, można przystąpić do ich montażu. Pomoc drugiej osoby może okazać się wyjątkowo przydatna. W materiały na drewniane domki narzędziowe Poznań pozwala się wyposażyć w lokalnych marketach budowlanych.

Domki narzędziowePoznańskie sklepy oferują szereg potrzebnych elementów w korzystnych cenach, a także możliwość kupna gotowego domku narzędziowego. Budując domek narzędziowy na jednej z poznańskich działek, należy zacząć od montażu legarów. Obramowanie domku można wytyczyć za pomocą sznurka lub taśmy. Przed montażem legarów należy je przewiercić, tworząc miejsce na śruby i kołki rozporowe. Pomoże to w montażu do podłoża. Po wykonaniu konstrukcji nośnej, należy zająć się montażem podłogi. W wielu poznańskich sklepach oferujących gotowe domki, element ten jest opcjonalny albo nie ma go w ogóle. Do wykonania podłogi można wykorzystać drewniane deski. Proces montażu ścian należy przeprowadzać równomiernie z każdej strony. W przypadku chęci zamontowania okna, pod którym można ustawić stół warsztatowy, trzeba zrobić to przed montażem belek ściennych.

Ostatnim etapem budowy domku narzędziowego jest wykonanie dachu. W tym celu zastosować można płytę OSB pokrytą papą bitumiczną. Płaty papy układa się na zakładkę wynoszącą około 20 cm. W Poznaniu można kupić najtańszą papę bitumiczną już za kilkanaście złotych za metr kwadratowy. Koszt gotowego domku to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.