W obecnym czasie, szczególnie w przypadku instalacji służących do przesyłania mediów płynnych, spotkać się można coraz częściej z przepustnicami międzykołnierzowymi. Tego typu elementy stosowane są przede wszystkim w celu kontrolowania przepływu płynów oraz gazów w rurociągach. Mimo pozornej prostoty takich akcesoriów, mogą one znacznie ułatwić kontrolowanie prawidłowego działania instalacji.

Funkcje przepustnic międzykołnierzowych metal na metal

przepustnice międzykołnierzowePrzepustnice tego właśnie typu zdecydowanie najczęściej stosowane są w tych miejscach, gdzie konieczne jest dokładne dostosowanie przepływu. Jest tak również w każdej sytuacji, kiedy kluczowe jest zapewnienie sobie możliwości natychmiastowego odcięcia przepływu, w szczególności w wyniku awarii lub prac konserwacyjnych. Właśnie z tego względu, opisywane elementy stosowane są obecnie tak często w wielu branżach przemysłu i produkcji. Sięga się po nie jednak zdecydowanie najczęściej w przypadku firm z branży chemicznej, petrochemicznej, spożywczej, farmaceutycznej. Oprócz tego, są one również niezbędnym elementem w systemach wentylacji oraz klimatyzacji. Plusem opisywanych akcesoriów jest z całą pewnością ich bardzo duża różnorodność. Są one dostępne w wielu kształtach oraz rozmiarach. Również ich konstrukcja może się zupełnie różnić, w zależności od przeznaczenia.

przepustnice międzykołnierzoweWśród najpopularniejszych obecnie typów opisywanych przepustnic należy wymienić przepustnice międzykołnierzowe metal na metal, te typu jedno- lub też dwupłytowego, przepustnice trójpłytowe lub też mimośrodowe. Każdy z opisywanych typów akcesoriów pochwalić się może zupełnie innym zakresem zastosowań, sposobem działania oraz ogólną trwałością. Część tego typu akcesoriów daje możliwość regulacji przepływu mediów za pomocą wygodnych w użyciu komponentów. Dzięki temu, pozwalają one na wygodne dostosowywania otworu przepływu do wymagań procesów przemysłowych w danej firmie. Inne akcesoria tego typu, koncentrują się zaś na możliwości szybkiego wyłączania przepływu w razie awarii lub prac konserwacyjnych danej instalacji.

Trudno wyobrazić sobie działalność jakiegokolwiek przedsiębiorstwa przemysłowego bez stosowania przepustnic międzykołnierzowych. Wspomniane akcesoria bowiem, pozwalają na bardzo wygodną regulację ilości medium, które przez daną instalację będzie przepływać. Dzięki nim również, można odciąć przepływ danej cieczy w sytuacji wykonywania prac konserwacyjnych lub awarii danego rurociągu. Spora różnorodność opisywanych akcesoriów sprawia, że bez większych problemów dopasować je można do indywidualnych potrzeb.