Uprawa krzewów owocowych w ogrodzie staje się coraz bardziej popularna. Warto pamiętać o tym, że krzewy te mogą nie tylko atrakcyjnie się prezentować, ale dostarczać regularnie owoców o wyjątkowych walorach smakowych czy zdrowotnych. Coraz większą popularnością w Europie cieszy się krzew morwy czarnej. Co ciekawe, do niedawna zdecydowanie bardziej popularna była morwa biała, sadzona w Europie bardzo powszechnie.

Owoce morwy czarnej mają zdecydowanie większą liczbę prozdrowotnych właściwości

morwa czarna - sadzonkiDodatkowo są to również owoce o znacznie lepszych właściwościach smakowych. To właśnie z owoców tej rośliny produkuje się powszechnie wartościowe syropy oraz soki. Wyróżniają się one sporą skutecznością w zwalczaniu stanów zapalnych jamy ustnej oraz gardła, ale także i anemii, ze względu na ogromną zawartość żelaza. Również atrakcyjność wizualna to kolejna zaleta, jaką wyróżnia się morwa czarna – sadzonki tej właśnie rośliny po krótkim czasie wyrastają na piękne drzewa, będące ozdobą każdego ogrodu. Drzewo to osiągać może nawet do 10 metrów wysokości i wyróżnia się bardzo regularną i kulistą koroną. Dodatkowo morus nigra jest w stanie wytworzyć wyjątkowo dobrze prezentujący się prosty pień, z którego wyrasta następnie kilka mocnych konarów.

morwa czarna Morwa czarna jest więc krzewem wyjątkowo okazałym oraz dorodnym. Szczególnie atrakcyjna morwa staje się oczywiście w okresie jej kwitnienia. Ma to miejsce w maju oraz czerwcu, kiedy to roślina ta wytwarza kwiaty drobne bez żadnego zapachu. Same owoce morwy swoim wyglądem mogą najbardziej przypominać bardziej znane maliny. Dorastają one do około 3 cm długości i mają tendencję do szczególnie szybkiego opadania. Mają wyjątkowo przyjemny smak, który jest nieco słodkawy i lepszy niż w przypadku morwy białej. Owoce morwy warto jest zbierać w rękawiczkach, gdyż ich sok może pozostawiać trudne do usunięcie plamy na ubraniach. Kolejnym istotnym plusem tej właśnie rośliny jest z pewnością również bezproblemowa jej uprawa. Krzew jest bardzo odporny na przykład na mrozy.

W obecnym czasie coraz bardziej popularną rośliną uprawianą w ogrodzie staje się morwa czarna. Zdobywa ona coraz większe grono zwolenników, ze względu na łączenie przez nią wyjątkowych walorów wizualnych, ze smakowymi oraz prozdrowotnymi. Drzewo to, z różnych względów, nadaje się zdecydowanie lepiej do uprawy w ogrodzie niż morwa biała. Jest prostsze w utrzymaniu, a jego uprawa jest zdecydowanie prostsza, ze względu na większą odporność na mrozy i inne niekorzystne czynniki.