Dachówka ceramiczna lub betonowa są najpopularniejszymi materiałami służącymi do pokrycia dachu. Są one dostępne w każdym sklepie budowlanym, mają liczne kolory, można je dostać w korzystnej cenie. Można zobaczyć na dachach również blachę różnego rodzaju (trapezową czy blachodachówkę), czy też gont.

Dachy drewniane – najlepsze z najlepszych

dachySą jednak mniej standardowe pokrycia dachowe. Są to między innymi dachy drewniane z Grójca (gonty drewniane, wióry i łupki), jak i dachy ze strzechy. Zacznijmy od pierwszej kategorii. Dachy o konstrukcji drewnianej są naturalne, pasują idealnie do domów z bali, drewna, a w szczególności do domków góralskich i regionalnych. Jest to materiał lekki, dzięki czemu nie potrzeba wykonywać specjalnej konstrukcji wspornikowej. Drewno zapewnia dobry mikroklimat w domu, jest odporne na działanie temperatur, dzięki czemu stanowi dobry materiał izolacyjny. Dachy drewniane są pracochłonne w montażu i nie każda firma budowlana będzie w stanie je wykonać prawidłowo. Wadą takich dachów jest konieczność regularnej konserwacji. Dachy drewniane wykonuje się często ze świerku czy sosny, czyli z materiału o który trzeba dbać, żeby przedłużyć ich trwałość.

dachyJeśli nie będziemy tego robić, to drewno starci swój kolor i nie będzie wyglądało atrakcyjnie, a przy tym może zbutwieć, czy zawilgotnieć. Dachy drewniane są nieodporne na ogień, z wyjątkiem dachów z łupków. To nie jest dobra wiadomość, ponieważ dach powinien być zabezpieczony przed spaleniem. Drugim rodzajem niestandardowego pokrycia dachu jest strzecha. Kojarzy się zapewne większości osób z czymś, co można zobaczyć w skansenach, jako pokrycie starych wiejskich chat. Ewentualnie można z tego wykonać daszek do altanki. Jednak strzecha posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest to termoizolacja. W lecie nie będzie nam gorąco, a zimie chłodno. Trzcina na dachu także doskonale tłumi hałas, tak jak gont. Dzięki temu nawet dach znajdujący się na terenie gdzie często pada, czy też na którego spadają żołędzie, kasztany, szyszki czy owoce nie będzie nam przeszkadzał, bo nie będziemy słyszeli walenia o dach. Trzcina jest materiałem palnym, jednak przy użyciu specjalnych środków można je zabezpieczyć przed działaniem ognia.

Kolejną zaletą trzciny jest to, że jeśli jakaś jej część ulegnie uszkodzeniu to można dołożyć nową strzechę w tym miejscu, bez konieczności naruszania pozostałych elementów. Wadą dachów ze strzechy jest ich koszt oraz montaż. Mało kto potrafi je dobrze wykonać, więc nie zawsze znajdziemy w okolicy firmę, która się tym zajmuje, a przy tym koszt takiego dachu jest niezmiernie wysoki.