Chociaż dla osób nieobeznanych z dekarstwem dach pokryty trzciną może wydawać się przeżytkiem, jest to wciąż praktykowane rozwiązanie. Dachy kryte trzciną mają wiele zalety w porównaniu do bardziej konwencjonalnych rozwiązań i nie chodzi tylko o niecodzienny wygląd. To pewne pokrycie dachowe zapewniające wysoką ochronę budynku przed wieloma czynnikami.

Pokrycie dachu trzciną — sposób na izolację domu

Pokrycie dachu trzcinąPrzede wszystkim dach pokryty trzciną wyróżnia się świetną izolacją termiczną. Współczynnik przenikania ciepła nie przekracza zwykle 0,35 wata na metr kwadratowy powierzchni, co jest wynikiem niewiele gorszym od zadaszenia ocieplonego pianą poliuretanową. Właściwości termiczne trzciny przekładają się nie tylko na oszczędność energii, ale też większy komfort. Latem w domu z trzcinowym zadaszeniem jest chłodno, a zimą ciepło. Trzcina zapewnia o wiele lepszą izolację akustyczną od blachodachówki. Dodatkowa izolacja wełną mineralną w celu wygłuszenia zwykle nie jest potrzebna, żeby nawet osoby wrażliwe na niewielki hałas czuły się komfortowo. Trwałość trzciny szacuje się na około 80 lat. To więcej niż w przypadku wielu powłok popularnej blachodachówki, ale mniej niż wynosi żywotność dachówki ceramicznej. Ściany budynku pokrytego trzcinowym dachem są dobrze chronione przed opadami deszczu i promieniami słonecznymi – to aspekt istotny szczególnie przy zabudowie stylizowanej na zabytkową.

Pokrycie dachu trzcinąW internecie można znaleźć wiele materiałów ilustrujących pokrycie dachu trzciną dla początkujących, ale chcąc cieszyć się profesjonalnie zrealizowanym zadaszeniem, warto zlecić to zadanie dekarzom. Zalety trzciny nie kończą się na parametrach izolacyjnych – jest ona odporna na ataki szkodników i gryzoni. W sytuacji, gdy ktoś obawia się o bezpieczeństwo pożarowe obiektu zadaszonego właśnie trzciną, może zdecydować się na impregnację przy pomocy specjalnego środka ogniotrwałego. Bezpieczeństwo takiego dachu znacznie podniesie także instalacja odgromowa. Dach z trzciny ma też wady. Jedną z nich jest duża masa całej konstrukcji, co wymaga wykorzystania mocniejszych elementów konstrukcyjnych. Taki dach wymaga także regularnych przeglądów.

W sytuacji, gdy projekt budynku został utrzymany w duchu rustykalnym, dach z trzciny będzie idealnym rozwiązaniem. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, jak go konserwować i jakie są związane z tym koszty. Impregnację dachu z trzciny należy przeprowadzać co 5-7 lat, żeby zachować jej wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Dbając o trzcinowy dach, można z powodzeniem cieszyć się z niego przez wiele pokoleń. Dachy z trzciny dobrze wyglądają na pensjonatach, hotelach czy karczmach położonych poza miastem.