W obecnym czasie zastosowania dla technologii LED są coraz większe. Wykorzystywana jest ona i traktowana jako jedno z najbardziej energooszczędnych i ekologicznych źródeł światła. Oczywiście, w zastosowaniach przemysłowych wymagać ono będzie prawidłowego sposobu zabezpieczenia.

Co w takim razie się stosuje?

oprawa hermetycznaW tym celu stosowana jest najczęściej specjalna, hermetyczna oprawa, gwarantująca skuteczne zabezpieczenie tego źródła światła przed nadmiernym zawilgoceniem czy też zapyleniem. Obudowa tego właśnie typu jest zamontowana w taki sposób, aby można ją było stosować w pomieszczeniach przemysłowych i w przestrzeniach, gdzie panujące warunki są szczególnie niekorzystne. Obudowa ta praktycznie nie przepuszcza do swojego wnętrza wilgoci, ani też i innych ciał stałych, w tym również pyłu oraz kurzu. Dlatego też, umieszczona we wnętrzu takiej oprawy świetlówka LED z pewnością nie ulegnie zniszczeniu, nawet w przypadku wieloletniego wykorzystywania. Zazwyczaj, stosowanie takiego źródła światła, jak oprawa hermetyczna zewnętrzna daje pewność co do bezawaryjnego oświetlenia w najbardziej wymagającym środowisku. Odpowiednio dobrana oprawa hermetyczna ma kluczowy wpływ na warunki świetlne panujące w danym pomieszczeniu.

oprawa hermetycznaKorzystnie wpłynąć może przede wszystkim na komfort pracy, ale także i na bezpieczeństwo na stanowiskach pracy poszczególnych pracowników. Na tego typu oświetleniu nie powinno się więc oszczędzać, gdyż będzie miało ono kluczowy wpływ na funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. Oczywiście jednak, nie każda z tego typu opraw będzie tak samo dobrym wyborem. Przy zakupie tej odpowiedniej, należy zwrócić uwagę na klasę szczelności danej oprawy, wyrażającej się w symbolach IP oraz IK. To drugie oznaczenie wskazuje na to, czy dana konstrukcja będzie odpowiednio odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jeszcze innym istotnym parametrem jest z pewnością zasięg świecenia danej oprawy i zastosowany w jej przypadku kąt świecenia. Im ona większy, tym mniejszą ilość opraw trzeba będzie zastosować w celu prawidłowego doświetlenia obszaru danego przedsiębiorstwa.

Oświetlenie LED wraz z biegiem czasu zdobywa coraz większe grono zwolenników. Wszystko przez wzgląd na fakt, że wyróżnia się ona wyjątkową wydajnością świecenia, przy ograniczonym zapotrzebowaniu na zużycie energii. Oczywiście, w przypadku stosowania go w bardzo wymagających warunkach środowiskowych, oświetlenie takie wymagać będzie skutecznego zabezpieczenia. W takim właśnie celu, najlepiej jest zastosować dedykowane oprawy hermetyczne.