Szeroki wybór dachówek sprawia, że możemy mieć problem z wyborem odpowiedniego pokrycia naszego świeżo wybudowanego domu. Pod uwagę musimy więc brać estetykę danego materiału, ale także jego wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz trwałość.

Pokrycia na dachy różnego rodzaju

dachyDachówka, w zależności od rodzaju, może mieć lepsze lub gorsze parametry techniczne, może mieć różne kształty. W ofertach producentów spotkamy dachówki lekkie i cięższe. Która więc będzie najlepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i sprawia wiele problemów także specjalistom w tej dziedzinie. To dlatego, że obecnie producenci starają się poprawić parametry każdego swojego wyrobu i na rynku nie natrafimy już na nietrwałe czy mało solidne materiały. Właściwie musimy wybierać spośród podobnych do siebie wyrobów, które czasami tylko nieznacznie różnią się między sobą parametrami technicznymi. Jeśli chodzi o dachy we Wrocławiu, tutaj najczęściej natrafić możemy na dachówki ceramiczne, cementowe lub blachodachówki.

dachyPierwsze z wymienionych cechują się długowiecznością. Właściwie to słowo pierwsze przychodzi na myśl każdemu, kto choć raz miał styczność z taką dachówką. Dobrze zamontowana na budynku dachówka ceramiczna to wybór na całe lata. Kolejne pokolenia nie będą musiały przejmować się remontami dachu, gdyż nie będą one konieczne przy takim pokryciu. Trwałością cechują się także dachówki cementowe, jednak nie jest ona już tak dobra jak w przypadku dachówek ceramicznych, choć te dwa rodzaje dachówek są do siebie bardzo podobne i czasami ciężko je od siebie odróżnić. To dlatego, że producenci dachówek cementowych pokrywają je na wierzchu warstwą szkliwa ceramicznego. Ta warstwa sprawia, że wyroby stają się bliźniaczo podobne do dachówek ceramicznych. Jednak nie pod względem parametrów technicznych. Musimy tu liczyć się z nieco niższą trwałością, chociaż idzie to w parze z dobrą ceną. Dachówki betonowe są tańsze od tych alternatywnych. Co zaś jeśli chodzi o blachodachówki? Te są nie tylko tanie i wytrzymałe, ale także proste w montażu. Niestety wiele osób ma zastrzeżenia jeśli chodzi o względy estetyczne. Tutaj zdecydowany prym wiodą dachówki ceramiczne. Jak widać, biorąc pod uwagę czynniki takie jak trwałość, wytrzymałość, prostota montażu oraz cena – są rozwiązania lepsze i gorsze, w zależności od tego, który czynnik jest dla nas najważniejszy.

Sami powinniśmy zdecydować, co się najbardziej dla nas liczy. Dokonując słusznego wyboru zgodnego z naszymi oczekiwaniami, będziemy mogli cieszyć się trwałym oraz atrakcyjnym dachem.