Jeśli posiada się dużą działkę i planuje się samodzielnie ją zagospodarować, potem również o nią zadbać potrzeba do tego odpowiedniego sprzętu. Każdy zna szpadel, motykę czy grabie. Jednak tego typu narzędzia przydają się do sporadycznej pracy w małym warzywniaku czy na terenie zielonym o niewielkich wymiarach. Na terenie większym niż 200-300 m2 dbanie o zieleń może sprawiać coraz więcej trudności.

Różne wersje ciągników

ciągnik jednoosiowyDlatego użytkując większą działkę, warto rozpatrzyć zakup ciągnika jednoosiowego. Do jakich prac można go wykorzystać? Z powodu wielozadaniowości niektórych ciągników, warto rozpatrzyć jakie prace będą głównie wykonywane w ogrodzie. Jeśli głównym celem jest uprawa warzyw, to najcięższą pracą będzie przygotowanie gruntu do siewu bądź rozsady. Główną cechą większości ciągników jednoosiowych jest ich funkcja glebogryzarki. Dzięki temu można bez problemu odpowiednio spulchnić i napowietrzyć glebę, co pozwoli roślinom łatwiej pobierać składniki odżywcze z gruntu i co za tym idzie szybciej rosnąć i dawać wyższy plon. Glebogryzarka powinna być dobrana według rozmiarów działki — maszyna o mocy 7-8 KM powinna bez problemu wystarczyć nawet na 40 arów terenu. W przypadku mniejszych obszarów jak najbardziej można zaopatrzyć się w modele o mniejszej mocy. Dostępne moce mieszczą się od kilku do kilkunastu koni mechanicznych. A czy oprócz funkcji glebogryzarki ciągnik jednoosiowy na działkę może posiadać inne funkcje?

ciągnik jednoosiowyCiągniki jednoosiowe to nie tylko glebogryzarki. Można wykorzystać m.in. do prac związanych z założeniem trawnika. Glebogryzarka spulchni ziemię przed siewem, a możliwość dołączenia kosiarki rotacyjnej sprawi, że od razu będzie można wykorzystać ciągnik również do koszenia trawnika. Dlatego taka maszyna sprawdza się również do ogrodów ozdobnych. Będąc posiadaczem dużego podwórka, można potrzebować również sprzętu pomagającego uporać się z nieporządkiem. Przez cały rok zbiera się bowiem na nim piach, kurz, liście czy inne fragmenty roślin. Aby zadbać o estetykę tego miejsca, nie trzeba ręcznie sprzątać kilka lub kilkanaście razy do roku. W takim przypadku wspominany ciągnik może również spełniać rolę zamiatarki. Dzięki temu można szybko się uporać ze sprzątaniem tego typu powierzchni. Także osiadając własną drogę dojazdową, możemy dotkliwie odczuć opady śniegu zimą. Aby móc poruszać się drogą lub nawet skorzystać z wjazdu na posesję należy regularnie odśnieżać wszystkie nawierzchnie. Jednoosiowy ciągnik wyposażony w lemiesz można również wykorzystać jako odśnieżarkę. Dzięki temu maszyna przyda się nie tylko wiosną, latem czy jesienią, lecz również w sezonie zimowym. Jak widać, taki mały ciągnik a sporo potrafi! Ciągnik jednoosiowy jest wspaniałą alternatywą dla większych, dwuosiowych maszyn, które mogą być poza finansowym zasięgiem przyszłego użytkownika. Również ze względów praktycznych warto zrezygnować z zakupu dużego pojazdu na rzecz urządzenia równie przydatnego i wielozadaniowego.

Jednoosiowe glebogryzarki z dodatkowymi możliwościami pozwalają w niektórych wersjach na pracę przez cały rok. Dlatego jeśli nie posiadamy dużego gospodarstwa, ogrodu warzywnego czy działki, będzie to inwestycja pozwalająca zaspokoić wszelkie potrzeby i wymagania związane z pracą z zielenią.