Wszystkie ciecze, które są łatwopalne lub szkodliwe dla środowiska powinny być magazynowane zgodnie z normami bezpieczeństwa określonymi w ustawach. Przedsiębiorcy bardzo często przetrzymują paliwo lub olej napędowy w zbiornikach nieprzeznaczonych do tego celu. Składowanie nawet niewielkich ilości tych substancji regulowane jest przez prawo. Zgodnie z przepisami wybór odpowiedniego zbiornika na ciecze, takie jak różnego rodzaju paliwa jest bardzo ważny.

Tanie zbiorniki na paliwo — czy są funkcjonalne?

pojemne  zbiornikiIstotna jest ilość, jaka będzie przechowywana w danym kontenerze. Jeżeli paliwo będzie wykorzystywane do zasilania urządzeń takich, jak kosiarki bądź piły przepisy nakazują szczelnie zamykane metalowe zbiorniki lub specjalne kanistry. Z kolei jeśli paliwo ma zostać użyte do zatankowania samochodu, należy zaopatrzyć się w zbiorniki dwupłaszczowe. Są one produkowane w kilku pojemnościach, dlatego można swobodnie wybrać taki, jaki będzie potrzebny do posiadanej ilości cieczy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ posiada również dystrybutor służący do bezpośredniego napełniania baku. Dla firm transportowych sprawdzą się idealnie pojemne tanie zbiorniki przenośne. Dostosowane są do podnoszenia za pomocą wózków widłowych, posiadają również zabezpieczenia przed rozlaniem. Wymogiem jest, by każdy pojemnik na paliwo czy olej napędowy miał specjalne oznaczenia i dokumentację, która wykazuje, że spełnia wszelkie normy.

pojemne zbiornikiCiecze takie, jak paliwo czy olej napędowy muszą być składowane według przepisów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Niewielkie ilości paliwa mogą być trzymane w specjalnych pojemnikach w garażach, jednak zależy to od wielkości budynku i temperatury zapłonu cieczy. Natomiast olej napędowy i benzyna nie mogą znajdować się wewnątrz pomieszczenia, a minimalna odległość zbiornika od zabudowań to 5 metrów. Zbiorniki wykonane z polietylenu są najpopularniejsze, charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Materiał jest niedrogi, łatwy w obróbce i utrzymaniu.

W dzisiejszych czasach warto też stawiać na ekologiczne rozwiązania, które będą przyjazne dla środowiska, ale również trwałe i wytrzymałe, by odpowiednio chronić jego zawartość. Dla właścicieli firm transportowych i budowlanych zbiorniki na paliwo i olej napędowy są kluczowe, ponieważ umożliwiają bezpieczne dla zdrowia składowanie tych cieczy. Ważne jest, by odpowiednio dbać o te pojemniki, aby nie uległy zniszczeniu z substancjami łatwopalnymi w środku. Dlatego trzeba je przechowywać z dala od jakichkolwiek źródeł zapłonu.