Do zbrojenia betonu wykorzystać można obecnie jedno z wielu zróżnicowanych względem siebie rozwiązań. Tym, które cieszy się jednak największą popularnością, są siatki zbrojeniowe. Takie powierzchniowe zbrojenie sprawdzać się będzie najlepiej w pewnych szczególnych okolicznościach.

Metalowa siatkaSiatki zbrojeniowe to nic innego, jak płaskie elementy zbrojenia, złożone z prętów podłużnych oraz poprzecznych. Zazwyczaj stworzenie takiej właśnie siatki następuje na skutek zgrzewania poszczególnych jej elementów ze sobą. Ze względu na swoje bardzo cenne właściwości i wysoką skuteczność, siatki takie szczególnie często stosowane są podczas budowy domów oraz innych budynków użytkowych. Bez ich użycia nie mogłaby się jednak obyć także żadna budowa drogi czy też autostrady, Poszczególne rodzaje siatki zbrojeniowej mogą się bardzo istotnie między sobą różnić pod kątem różnych parametrów. Ważne jest, aby rodzaj takiego zbrojenia dostosować zawsze do wymogów danego projektu oraz podstawowych wymogów technologicznych. Siatki zbrojeniowe mogą być wykonane obecnie z jednego z kilku zróżnicowanych materiałów.

Zbrojenie betonuZazwyczaj kojarzone są one z wykorzystaniem stali, która powinna być jednak właściwie dostosowana do jej wykorzystywania w takich właśnie celach. Obyć się nie może bez właściwego uodpornienia użytego metalu na ataki korozji, na przykład na skutek częstej styczności z wilgocią. Oprócz tego jednak, do wykonania opisywanych siatek wykorzystywane są coraz częściej również inne materiały. Na przykład bardzo często sięga się w takiej sytuacji po włókno szklane, węglowe, jak również aramidowe. Wbrew pozorom, materiały takie cechują się odpornością na porównywalnym poziomie do metali. Ze względu jednak na rodzaj materiału użytego do ich wykonania, nie wymagają one stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed rozwojem korozji na powierzchni tak wykonanej siatki. Oprócz rodzaju materiału użytego do ich produkcji, siatki mogą być zróżnicowane pod względem ich wyglądu czy też cech konstrukcyjnych.

I tak, wyróżnić należy na przykład siatki płaskie, które zdecydowanie najlepiej sprawdzać się będą podczas zbrojenia płyt. Drugim rodzajem są tak zwane siatki zagięte, które z kolei rozpoznać można po charakterystycznym dla nich profilu w kształcie litery L lub U. Te z kolei będą najlepszym wyborem w przypadku produkcji płyt korytkowych oraz panwiowych. Ostatnim rodzajem takich siatek, które cieszą się największym obecnie zainteresowaniem, są tak zwane drabinki. To właśnie one wykorzystywane są najczęściej do zbrojenia belek, słupów czy też nadproży, szczególnie w płytach ściennych.