Blat kuchenny to element z jednej strony dekoracyjny, a z drugiej musi być on praktyczny. Może mieć bardzo wiele kolorów i może być wykonany z różnorodnych materiałów. Poszczególne modele różnią się od siebie wytrzymałością, odpornością i ceną. Blaty granitowe do kuchni to ciekawy pomysł na aranżację w tym pomieszczeniu.

Ładne blaty granitowe

blaty granitowe do kuchniGranit to najtrwalszy z rodzai kamienia, dlatego cieszy się opinią trwałego i solidnego, a także niezwykle atrakcyjnego materiału. Jego zalety są dość spore. Zacznijmy od tego, że wybierając granit jako blat do kuchni, będzie on odporny na wysokie temperatury — spokojnie będzie można położyć na nim rozgrzany garnek czy blachę wyjętą prosto z pieca. Kolejną z zalet jest to, że posiada niską nasiąkliwość, to bardzo ważne, bo w kuchni istnieje spore ryzyko zachlapań, tu można być spokojnym, że ten rodzaj kamienia będzie nienaruszony. Następną z zalet jest to, że są niepalne — dzięki czemu bez obaw mogą być stosowane także w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła. Odznaczają się wysoką uniwersalnością, przez co atrakcyjne blaty granitowe do kuchni umożliwiają tworzenie aranżacji pasującej do klasycznych i nowoczesnych wnętrz. Ostatnią, ale równie ważną zaletą jest to, że są łatwe w utrzymaniu czystości, nie wymagają żadnych specjalistycznych detergentów czy odplamiaczy, brud schodzi z nich łatwo, dzięki czemu blat granitowy wyróżnia się pod względem higieniczności.

blaty granitowe do kuchniDużym plusem jest to, że istnieje możliwość wykończenia blatu na dowolny sposób, może on powstać w kształcie owalu bądź koła w zależności co chcemy uzyskać. Tu świetnie podpasuje on do mebli drewnianych z wyspą na środku kuchni. Oczywiście, zanim dojdzie do zakupu blatu, warto też poznać jego wady. Tu pierwszą z nich będzie jego ciężkość. Wymagają specjalnego montażu przeprowadzonego przez co najmniej dwie osoby ze względu na ich duży ciężar. Kolejną z wad, a może dla niektórych z zalet jest, to, że są chłodne w dotyku. W przeciwieństwie do drewna czy płyt, te zawsze będą zimne, ale nie wpływa to w żaden sposób na ich użytkowanie. Minusem jest również to, że bardzo duże uszkodzenia wymagają profesjonalnej naprawy, a tym sposobem oddaniem blatu do firmy kamieniarskiej. Jednak to wada, która jest bardzo rzadko spotykana. Jak widać więcej zalet niż wad, dlatego stawiając na granit, możemy być pewni, dobrego wyboru. Szukając blatu trwałego, stylowego i prostego w utrzymaniu czystości, zdecydowanie ten z kamienia, jest idealnym rozwiązaniem.

Blat kuchenny z granitu można kupić w marketach budowlanych, bądź zamówić ze strony internetowej. Przy tym drugim wyborze najczęściej dostajemy blat przycięty na wymiar, jaki chcemy uzyskać, oraz mamy większą bazę wyboru kolorystyki.