Choć każdy z nas o budowie biologicznej oczyszczalni może powiedzieć to, że składa się ona z osadnika wstępnego i końcowego oraz ze złoża biologicznego, któż posiada szerszą wiedzę na ten temat? Z pewnością jedynie specjaliści.

Oczyszczalnie od dobrego producenta

biologiczne oczyszczalnieTaka oczyszczalnia to bowiem nie tylko komory, ale także wiele drobnych elementów, które razem mają duży wpływ na prawidłowe działanie urządzenia. Patrząc od dopływu ścieków, taka oczyszczalnia składa się z włazów, które powinny być regulowane teleskopowo i jest to jedyne nowoczesne rozwiązanie obecnie wykorzystywane. Następnie nie powinno zabraknąć deflektora, czyli osłony stabilizującej przepływ ścieków. Konieczny jest także drobnopęcherzykowy rurowy dyfuzor. Z kolei transport osadu między komorą klarowania a osadnikiem wstępnym możliwa jest dzięki pompie mamutowej. Nie możemy zapominać także o odpowiednich otworach wentylacyjnych, o rurach odprowadzających, o rozdzielaczu powietrza i pompie powietrza, a także wielu innych rzeczach. Najistotniejsze jest jednak złoże biologiczne, które składa się z malutkich polietylenowych kształtek, służących jako mieszkanka dla mikroorganizmów tlenowych, które rozpoczynają oczyszczanie w momencie, gdy do złoża dotrą wstępnie oczyszczone ścieki.

biologiczne oczyszczalnieOczywiście prawidłowe działanie zależy też od odpowiednich przewodów elektrycznych, dzięki którym pompy będą mogły działać. Warto wiedzieć, że każda biologiczna oczyszczalnia powinna wyłącznik czasowy, za pomocą którego możliwe jest sterowanie pracą oczyszczalni. Po dokładnym opisie elementów oczyszczalni z pewnością obraz jest już nieco bardziej skomplikowany niż na początku. Teraz możemy zastanawiać się, ile mogą kosztować takie urządzenia. Na szczęście nie jest tak źle. Tanie biologiczne oczyszczalnie oferuje wielu producentów. W dodatku mimo niskiej ceny, odznaczają się one równie dobrą efektywnością co te droższe urządzenia. Stopień redukcji zanieczyszczeń wynosi zwykle około 97%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jeżeli chcemy kupić oczyszczalnię, pamiętajmy jednak o tym, aby jej przepustowość dopasować do liczby mieszkańców. Producenci proponują szeroki wybór zbiorników, dlatego z pewnością dobierzemy taką oczyszczalnię, która swoimi wymiarami będzie jak najlepiej spełniać wymagania naszego gospodarstwa domowego.

Pamiętajmy jednak najpierw o upewnieniu się, czy posiadamy na posesji odpowiednie warunki do posadowienia oczyszczalni. Odległość zbiornika od granicy działki powinna wynosić minimum 2 metry, zaś od drzew – 3 m. Od studni zaś – 15 m. Tylko jeśli spełniamy te warunki, możemy zdecydować się na budowę oczyszczalni biologicznej.