Jeszcze do niedawna nawadnianie kropelkowe było używane głównie w szklarniach i tunelach foliowych. Obecnie systemy kroplowe są chętnie wykorzystywane w ogrodach, parkach i sadach. Stosowane są do tego linie, węże oraz taśmy kroplujące, które sprawdzają się zwłaszcza wzdłuż żywopłotów, na grządkach warzywnych, rabatach kwiatowych oraz skalniakach.

Nawadnianie kropelkowe — o co chodzi?

nawadnianie kropelkowe Montaż oraz obsługa takiego systemu jest banalna i każdy sobie z nią poradzi, dobrze jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami. Do wyboru jest kilka możliwości odprowadzania wody do roślin. Jedną z nich jest zakup linii kroplującej, która składa się z rurek z otworami wypuszczającymi wodę. Polietylen, z którego wykonywane są przewody, zapobiega osadzaniu się glonów (te mogą zablokować przepływ wody) oraz jest odporny na wahania temperatur. Niedrogie akcesoria do nawadniania kropelkowego pozwalają sprawnie zamontować linie połączone z polietylenowymi przewodami. W przypadku linii kroplujących bardzo ważna jest kompensacja ciśnienia, która równomiernie zniweluje spadki ciśnienia w rurach, dzięki czemu rośliny z końca układu będą podlewane tak samo obficie, jak te na jego początku. Jednym z ciekawych dodatków do systemów kropelkowych z wykorzystaniem linii kroplującej są emitery, które blokują wypływ wody i pozwalają na stopniowe uwalnianie się kropli wody.

nawadnianie ogrodu Zamiast linii można zamontować taśmy kroplujące, które są bardziej elastyczne oraz łatwiej je zwijać i rozwijać. Zdecydowanie sprawdzą się do podlewania roślin sezonowych, a dodatkowo nie potrzebują kompensacji ciśnienia. Emitery rozstawia się w różnych odległościach, nawet do 60 cm. W przypadku węży nawadniających wyróżnia się dwa rodzaje: kroplujący oraz pocący. Pierwszy typ węża jest wykonywany z nieprzepuszczalnej gumy, a woda przedostaje się przez otwory. Drugi rodzaj zrobiony jest z przepuszczalnego materiału, który zapewnia równomierne nawilżanie gleby. Montaż tych wyżej opisanych elementów jest prawie identyczny i bardzo prosty. Wystarczy umieścić je na gruncie i ustabilizować dostępnymi na rynku akcesoriami, takimi jak szpilki. Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w nawadnianie kropelkowe w swoim ogrodzie.

Technologia dostarczania wody bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny ma wpływ na jej szybki i bujny rozrost oraz zwiększenie plonów. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu oraz pieniędzy, ponieważ straty wody są zminimalizowane praktycznie do zera. Zmniejsza się powierzchnia podlewania oraz nie występuje zjawisko odparowywania wody z gleby.